Neznámý virus, nyní už označený SARS-CoV-2, nás zasáhl velmi nečekaně. Zastavit se mu podařilo především náš pravidelný denní režim, který už se dlouhodobě stal hektickým a těžko zvládnutelným. Po vládních nařízeních, kdy se svět trochu pozastavil, si mnohé rodiny musely zvykat na rodinné soužití. Že tvoří rodina základ státu, jsme všichni slyšeli mnohokrát a tuto informaci přijali bez zaváhání. Najednou, když jsme byli většinu času spolu, prožívali jsme ji zcela jinak.
I fungování naší školy bylo jiné. Děkuji rodičům, kteří přes spousty úkolů a závazků spolupracovali, umožnili dětem i výtvarně tvořit a v kreativitě je podporovali.
V části roku jsem navázala na první příběh o skřítkovi Nejdulkovi, který jsem dětem už v minulosti představila především proto, že se mi konečně podařilo objevit místo nedaleko školy, kde jsme mohli v přírodě volně a bez strachu z „pokladů“ po pejskařích tvořit. Byl to příběh U cukrových kamenů. Toto místo se stalo prostorem pro školní tvoření v přírodě. Návazné, nové kapitoly přicházely během procházek okolím Nejdku, který je tak příjemně zasazen do údolí obklopeného kopci a kde žiji celý život.
Většinu ilustrací tvořili žáci doma, při nebo po poslechu kapitol přes obrazovku počítače. Některé doslova na kolenou, když jsme nemohli tvořit ve škole, ale museli jsme bez ohledu na počasí zůstat venku. Za větrných a deštivých podmínek jsme prošli místa z příběhů a dvě improvizované, zastřešené kreslírny, jsme měli u nás a mých rodičů.
Díky podpoře Krajského úřadu v Karlových Varech, Nadace VIA, firmy Opavia a Města Nejdek jsme mohli sbírku příběhů od známých, přátel a kamarádů Nejdečanů rozšířit a zároveň vytvořit komunitní projekt, na kterém se podílela širší nejdecká komunita a zastřešila ho Komise pro kulturu a cestovní ruch, jež je součástí Rady města Nejdku a pracuje ve složení Jarmila Janků, Helena Plasová, Radka Štěchová, Karel Uzel a Lenka Žáčková.
Komunitní projekt obsahuje spolupráci s Nejdečany na tvorbě knihy, malého rodinného průvodce po zajímavostech města Nejdku a okolí, přípravu webových stránek s odkazem z QR kódů na příběhy, slavnostní oživení příběhů vydáním knihy a stezkou po blízkých místech s občerstvením formou čtení a muziky.
Projekt včetně knihy byl podpořen karlovarským historikem PhDr. Stanislavem Burachovičem.
Se svými vzpomínkami se podělili: Oldřich Kilián, Heřman Kouba, Jarmila Koubová, Jindřich Mareš, Herbert Meinl, Jan Tužil, Karel Uzel a Jiří Vincůrek.
Děkuji všem, za náš Nejdek, kteří se na projektu podíleli.
Jarmila Janků